Blog

Praktyczne informacje o 1% podatku

Z roku na rok coraz więcej Polaków przekazuje 1% podatku na organizacje pożytku publicznego. W 2018 roku ponad 14 mln osób przekazało 761 mln zł dla podopiecznych fundacji i organizacji. To robi wrażenie! W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka informacji związanych z 1 procentem.

Zmiany w 2019 r.

W tym roku Ministerstwo Finansów wprowadziło pewne udogodnienie dla podatników, tzn. likwidację obowiązku rozliczania się z urzędem i wprowadzenie usługi Twój e-PIT. Podatnik znajdzie tam wstępnie wypełniony formularz PIT i jeśli do 30 kwietnia nic w nim nie zmieni, to zostanie on złożony automatycznie. Co to oznacza dla 1 procentu? Jeśli w roku poprzednim przekazaliśmy 1% wskazanej przez nas organizacji, to w rozliczeniu na 2019 r. pojawi się ta sama OPP z 2018 r. Jeśli jednak w zeszłorocznym formularzu nie wskazaliśmy żadnej organizacji, a w roku 2019 nic nie zmienimy w naszym PIT, to niestety 1% nie zostanie przekazany. Warto więc sprawdzić swój formularz i upewnić się, że pieniądze z 1 procentu trafią tam, gdzie chcemy.

Nadal można też samodzielnie rozliczyć się z urzędem, weryfikować i poprawiać formularze PIT-37 czy PIT-38. Wskazanie organizacji pożytku publicznego jest więc możliwe zarówno w formie papierowej, jak i podczas korzystania z usługi Twój e-PIT.

Jak obliczyć 1%?

Procedura jest bardzo prosta. Gdy rozliczasz się poprzez formularz PIT-37, to w rubryce 137 należy wpisać numer KRS organizacji pożytku publicznego. W rubryce nr 138 trzeba podać kwotę wsparcia. Jak ją obliczyć? Mnożymy podatek należny przez 1%, a następnie wynik trzeba zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół. Przykładowo: jeśli 1% wynosi 38,42 zł, to w rubryce 138 należy wpisać 38,40 zł.

1% dla jednej organizacji

Na jednym formularzu PIT możesz przekazać swój 1% dla jednej organizacji pożytku publicznego. Jeśli jednak wypełniasz więcej formularzy PIT (np. wtedy, gdy rozliczasz się w związku z przychodami z pracy i dochodami z papierów wartościowych), to masz możliwość wskazania w każdym formularzu innej fundacji lub organizacji.

1% to nie darowizna

Różnica polega na tym, że pieniądze w formie darowizny możesz przekazać dowolnej organizacji, natomiast 1% podatku przypisujesz wyłącznie organizacji pożytku publicznego. Darowizna jest dobrowolna, zaś 1% to jest część Twojego podatku, który i tak musisz zapłacić. Jeśli nie wybierzesz żadnej OPP, to pieniądze z 1 procentu trafią do skarbu państwa.

Co z emerytami i rencistami?

Emeryt lub rencista także ma możliwość przekazania 1 procentu. W tym celu może samodzielnie wypełnić PIT-37 na podstawie PIT-u, który przesyła ZUS, albo może wypełnić specjalny PIT (PIT-OP), w którym przekaże 1% wskazanej przez siebie organizacji.

Wydaje się, że 1% to prawie nic. Ale
nie dla podopiecznych fundacji. To właśnie dzięki wpływom z 1
procentu organizacje pożytku publicznego mają środki na swoją
działalność. Tak więc pamiętaj: Twój 1% daje moc!

Zachęcamy do przekazywania 1% podatku Fundacji „Bliżej Szczęścia”:

nasz nr KRS: 0000454216