Zebraliśmy rekordową liczbę nakrętek

25 519 kilogramów nakrętek. Właśnie tyle w 2015 roku zebrała tyska Fundacja „Bliżej Szczęścia”. Akcja organizacji non-profit „Pomaganie przez odkręcanie” swoim zasięgiem objęła ponad 450 miejsc na terenie całej Polski. Jej idea jest bardzo prosta; wystarczy zbierać plastikowe zakrętki. Środki pochodzące z ich recyklingu są przeznaczane na pomoc osobom potrzebującym.

     W akcję „Pomaganie przez odkręcanie” włączyły się placówki oświatowe, szkoły i firmy z całej Polski. Dotychczasowy bilans Fundacji „Bliżej Szczęścia” to 450 punktów zbiórki. Włączenie się w akcję jest bardzo proste. Wystarczy wyrazić zgodę na umieszczenie kosza do zbiorki na terenie firmy, czy szkoły. Kiedy kosz jest pełny wolontariusze fundacji przyjeżdżają, aby go opróżnić. – Dla szkoły, czy firmy nie wiąże się to z żadną dodatkową aktywnością. Zapewniamy kosze do zbiórki i wszelkie materiały pomocnicze, takie jak plakaty informacyjne – zapewnia Krzysztof Brysz – koordynator akcji. Pozyskane nakrętki są poddawane recyklingowi, a dochód z ich sprzedaży wspiera podopiecznych Fundacji „Bliżej Szczęścia”.
     Fundusze pozyskane dzięki akcji „Pomaganie przez odkręcanie” zmieniły jakość życia wielu osób potrzebujących. Przemek Wieczorek, 26-latek chorujący na stwardnienie rozsiane może dziś korzystać z windy krzesełkowej. O tym jak wpłynie to na jego życie opowiadała jego mama – Przemek bardzo lubi przebywać na świeżym powietrzu; działka, basen. Do tej pory każde wyjście na zewnątrz było złożoną logistyczną wyprawą; teraz na pewno się to zmieni. Mieszkaniec Nowego Sumina – Radek Rydzykowski ma wózek inwalidzki aktywny. Dzięki niemu może swobodniej się poruszać. Urządzenie nie powoduje odleżyn, a to w przypadku osoby przykutej do wózka jest bardzo ważne. Środki pozyskane z recyklingu plastikowych nakrętek umożliwiły też wyjazd 6-letniego Daniela Mateji na turnus rehabilitacyjny, a Pawle Sawce z Oświęcimia na korzystanie ze schodołazu.
    W ubiegłym roku akcja „Pomaganie przez odkręcanie” została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Oświęcimia – Janusza Chwieruta i Prezydenta Tychów – Andrzeja Dziuby. Dlaczego warto zostać partnerem akcji? – Przyłączenie się nic nie kosztuje, a dzięki zaangażowaniu można wspierać szczytne cele. Włączając się w nasze działania partnerzy mogą być pewni, że środki pozyskane ze zbiórki zostaną dobrze wykorzystane; potwierdzają to zdjęcia oraz filmiki przedstawiające nasze osiągnięcia – zapewnia Krzysztof Brysz. Ponadto nasi partnerzy co roku otrzymują listowną informację, dotyczącą tego, co zostało zrealizowane oraz podziękowania w formie Certyfikatu Honorowego Przyjaciela Fundacji – dodaje.