Ruszyła kampania NeuroMocni!

Ruszyła kolejna edycja projektu NeuroMocni, dedykowanego osobom dotkniętym chorobami neurologicznymi. Fundacja Bliżej Szczęścia do maja przyszłego roku pomoże 18 podopiecznym z całej Polski. Na niwelowanie barier, poprawę jakości życia oraz integrację tych osób ze społeczeństwem przeznaczy ponad 200 tys. złotych.  Dla wielu z nich, to jedyna szansa na uzyskanie pomocy w walce z chorobą.

Fundacja Bliżej Szczęścia od 5 lat pomaga osobom w potrzebie. Projekt NeuroMocni jest odpowiedzią na zwiększającą się ilość formularzy wpływających do fundacji od osób dorosłych jak i rodziców dzieci, które na co dzień zmagają się z chorobami neurologicznymi. Od razu poczuliśmy, że musimy podjąć odpowiednie działania, aby pomóc tym ludziom. Do tej pory wsparliśmy 56 podopiecznych z 39 miejscowości, poprzez sfinansowanie turnusów, godzin rehabilitacyjnych, czy zakup sprzętu medycznego. – mówi Anna Gorzawska, prezes Fundacji.

Na przełomie lipca i sierpnia, wolontariusze organizacji przeprowadzili wywiady mające na celu zweryfikowanie potrzeb osób, które przesłały formularze zgłoszeniowe. Dla wielu z nich, spotkania te były pozytywnym zaskoczeniem. Rodzice podkreślali, że dzięki tym wizytom poczuli realne zainteresowane ich problemem oraz mogli porozmawiać szczerze o kwestiach, które nie zawsze udaje się zapisać w formularzu.

Spotkania z rodzicami otwierają często oczy na skalę problemu. Naszym rozmowom towarzyszy wiele emocji.  Pada wiele pytań, ale pojawiają się także gotowe rozwiązania. Kilka razy rodzice przyznali się do tego, że nie wiedzieli wcześniej o możliwości finansowania leczenia, poprzez otrzymanie środków z fundacji. Tłumaczymy im cały ten proces. Zawsze cieszymy się kiedy wracają do nas z informacją, że w innej instytucji również im się udało – mówi Anna Kot, wolontariuszka fundacji.

Działania Fundacji Bliżej Szczęścia, przyczyniają się do widocznej poprawy zdrowia u podopiecznych, poprzez pomoc w  doskonaleniu i zdobywaniu nowych umiejętności. Zaczynają oni lepiej mówić, poruszać się, co daje im możliwość poznawania świata. Pokonują także swoje lęki i słabości. To wszystko jednak ma swoją cenę.

Codzienna rehabilitacja dziecka niepełnosprawnego jest bardzo kosztowna. Turnusy rehabilitacyjne z roku na rok drożeją, natomiast środki uzyskiwane z 1% podatku są coraz niższe. Koszt turnusu to około 5 tys. złotych, dlatego pomocna dłoń Fundacji „Bliżej Szczęścia” jest dla nas ogromnym wsparciem – mówi Anna Szymańska, mama 9-letniej Paulinki. Największą nagrodą są jednak widoczne zmiany i upór w dążeniu do celu.  Jej siła, pozytywne nastawienie do życia jest niesamowite. Przełamywanie swoich słabości jest czymś niezwykłym. Każdy osiągnięty postęp był radosną chwilą, gdyż nigdy nie wiedzieliśmy czy pojawi się kolejny. Wzruszały pierwsze słowa, pierwsze kroki, samodzielne jedzenie. – dodaje mama podopiecznej.

Kolejny nabór do projektu planowany jest na początek przyszłego roku. Zasady oraz regulamin udzielania pomocy zostanie opublikowany na stronie blizejszczescia.pl oraz facebook.com/FundacjaBlizejSzczescia

Powrót do wydarzeń