Rafał Kortmann

Fot. Szczepan Ścisłowicz

Lokalizacja: Tychy

Cel: rehabilitacja

Rafałek z Tychów to pogodny, kontaktowy 4-latek. Gdyby tylko mógł, zagadałby wszystkich wkoło ciekawymi opowieściami. Gdyby tylko mógł, biegałby całymi dniami na placu zabaw. Gdyby tylko mógł, zdobywałby samodzielnie świat.

No właśnie – gdyby tylko mógł. Bo niestety Rafałek nie może. Chłopiec choruje od dnia swoich narodzin. Urodził się bardzo wcześnie (29. tydzień ciąży), dostał tylko 1 punkt w skali Apgar. Od pierwszych chwil życia musiał więc walczyć o przetrwanie. A przecież był taki malutki i bezbronny…

Kolejne miesiące Rafał spędził w szpitalach na różnych oddziałach. W tym czasie pojawiła się też diagnoza: mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe, encefalopatia wrodzona i dysplazja oskrzelowo-płucna. Rodzice Rafałka zaczęli szybko działać – rozpoczął się etap intensywnej rehabilitacji. Pomimo że chłopiec wciąż nie potrafi samodzielnie siedzieć i mówić, to rodzice widzą postępy dzięki ćwiczeniom. Poprawiło się napięcie mięśniowe i Rafałek jest coraz stabilniejszy. Pojawiła się iskierka nadziei…

Nie pozwólcie, aby ta iskierka zgasła! Potrzebne jest wsparcie finansowe na dalszą rehabilitację oraz turnusy rehabilitacyjne dla Rafałka. Tylko w ten sposób istnieje szansa, że zdanie „Rafałek czegoś nie może” przestanie być aktualne.

Wierzymy, że dzięki Waszemu wsparciu Rafałek kiedyś opowie ciekawą historię. Dzięki WAM Rafał będzie biegać z rówieśnikami po placu zabaw. Dzięki WAM Rafał jeszcze zdobędzie samodzielnie świat!